Co přinesl ,,Corona Time,,?

04.05.2020

Nevím jak Vy, ale já se pomalu ve vládních opatřeních ztrácím. Následující řádky Vám zjednoduší orientaci v realitních novinkách dnešních dní. 

Pronájmy nemovitostí

  Podnikatelé, kteří museli v závislosti na opatřeních vlády uzavřít svojí provozovnu mají nárok na odložení nájemného aktuálně od počátku vyhlášení nouzového stavu do konce června. Podmínkou je doložení nemožnosti placení nájemného. Majitelé nemovitosti v takovémto případě nemohou žádosti nevyhovět a zároveň nemohou dát nájemci do konce roku výpověď' z nájmu pro neplacení pronájmu. Mějte na paměti, že jde o odložení platby pronájmu ne o zproštění plateb, tedy nájemné je nutné následně doplatit právě do konce roku 2020 a vztahuje se jen na čisté nájemné, služby a energie je nutné platit řádně dál.

  Nájemníci v bytech mohou také požádat majitele bytů o odložení platby za nájemné a to za březen, duben, květen, červen a červenec 2020. V takovém případě platí stejné podmínky jako u podnikatelů, tedy je nutné dlužné nájemné doplatit do konce roku 2020.

Aktuální jednání

Aktuálně na vládě probíhají jednání o příspěvku na nájemné pro uzavřené provozovny. Zda a v jaké výši se odsouhlasí je otázka, ale pohrávají si s myšlenkou, že by majitelé nemovitosti byli povinni snížit nájemné po dobu nouzového stavu o 1/3 výše nájmu, 1/3 nájemného by byla kompenzace státu a jen 1/3 vy zůstala na zaplacení po nájemníkovi. Tak uvidíme, jak to dopadne. 


Prodeje nemovitostí

ČNB uvolnila přísné požadavky na prokazování příjmů u žádosti o hypoteční úvěr. Toto opatření bohužel nemá v praxi v podstatě skoro žádný vliv na kupující, protože banky nezávisle na podmínkách ČNB od vyhlášení nouzového stavu spíše  zpřísnily své podmínky pro poskytnutí úvěru z obav budoucího rizika nesplácení úvěrů.

Aktuální jednání

Vláda v pátek schválila zrušení 4% daně z nabytí nemovitosti. V této souvislosti také schválila zrušení odpočtů úroků z nově poskytnutých hypotečních úvěrů a dále prodloužení lhůty pro platbu 15% daně ze zisku z nemovitostí neurčených pro vlastní bydlení z aktuálních 5-ti let na let 10 /tedy z rozdílu mezi nákupní cenou nemovitosti + náklady na prodej a prodejní cenou nemovitosti/. Návrh teď poputuje do poslanecké sněmovny, dále do senátu a k panu prezidentovi. Zda a v jaké podobě bude nakonec přijat ukáže budoucnost.