Pozor další změna v hypotékách se blíží!

18.10.2017

Hypotéky mohou dále zpřísnit. Většina domácností by na hypoteční úvěr nedosáhla vůbec. Co se chystá a jak může novela zákona o ČNB ohrozit současné klienty bank?

Česká národní banka (ČNB) od 1. 4. 2017 v rámci svého "doporučení" omezila poskytování hypoték. Klient tak bez větších problémů dosáhne na 80% hypotéku, s trochou štěstí a vyjednávání v bance až na 90%. To ale ČNB nestačí. Aktuálně si připravuje půdu pro daleko přísnější podmínky pro banky i jejich hypoteční klienty.

V Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR je aktuálně projednávána "technická" novela zákona o ČNB. Její součástí je ale rozsáhlé přidělení pravomocí České národní bance v regulaci hypotečního trhu. A ČNB bude mít možnost nastavit parametry hypoték tak, že většina domácností na hypoteční úvěr nedosáhne.

Připravuje se nový zákon, který může vést k dalšímu omezování poskytování hypotečního úvěru 

V případě schválení nové navrhované verze zákona o České národní bankce by ČNB již nemusela bankám "doporučovat" dodržování určitých limitů pro maximální výši hypotéky k zástavní hodnotě nemovitosti (LTV), jak se tomu děje dnes, ale dodržování pravidel by nařizovala.

"ČNB bude usilovat v souladu s doporučeními ESRB o legislativní zakotvení pravomoci stanovovat limity LTV, LTI, DSTI a případně dalších rizikových parametrů u úvěrů na bydlení," uvedla ČNB již ve Zprávě o finanční stabilitě 2015/2016. Tehdy ovšem nečekala, že by se jí pravomoci dostaly do zákona o ČNB: "Jako nejvhodnější se jeví zákon o úvěru pro spotřebitele."

K čemu navrhovaná změna může vést?

V případě, že by se schválila novela zákona v podobě v jaké je dnes v poslanecké sněmovně prezentována, byly by minimálně pražské nemovitosti pro průměrnou rodinu nedostupné. Rapidně by se zvýšily vlastní zdroje nutné napočátku do nemovitosti investovat a zároveň by se zvýšil nutný měsíční příjem rodiny při žádosti o hypoteční úvěr. Celou situaci nejlépe zachycuje následující video (jde o modelovou situaci, která zachycuje nákup nemovitosti v Praze dnes a po schválení zákona).