Pravý čas na prodej nemovitosti

05.11.2017

Realitní trh v České Republice zažívá svůj největší růst za posledních 8 let. Ve vybraných lokalitách vzrostly ceny nemovitostí až o desítky procent v posledních dvou letech. Nežádanější komoditou na trhu jsou byty 1+kk - 2+1. Růstu cen nahrávaly v posledním roce převážně levné hypoteční úvěry a volné finanční prostředky investorů. 

Aktuálně jsou nejdražší byty v Praze a v developerských projektech

Po Praze byly nejdražší byty v Brně (46.800 korun za metr čtvereční), Hradci Králové (37.100 Kč) a Středočeském kraji (35.500 Kč), za který jsou údaje vypočítány jako průměr za okresy Benešov, Beroun, Kladno, Mladá Boleslav, Praha - východ a Praha - západ. Naopak druhým nejlevnějším krajským městem po Ústí nad Labem byla Ostrava (18.400 Kč). Nejdražší byly byty v developerských projektech, kde v průměru vyšel metr čtvereční na 58.100 korun, naopak nejlevnější byly v panelových domech s průměrnou cenou 35.900 Kč.

Jak dlouho tato situace na trhu s realitami vydrží?

Prognóza vývoje trhu začíná být komplikovaná z pozice vnějších vlivů, které budoucnost vývoje cen nemovitostí jistě ovlivní. Aktuálním zásahem, který viditelně zpomalil růst cen nemovitostí a zajistil jisté ochlazení trhu, je omezení výše profinancovaného LTV hypotečním úvěrem na 90% a zároveň přenesení platby daně z nabytí na kupující. Tímto úkonem ČNB nutí kupující mít alespoň 14% z ceny nemovitosti v hotovosti a dále se snaží dosáhnout ještě větších kompetencí při ovlivňování poskytování hypotečních úvěrů. 

V závislosti na těchto faktech, které do budoucna mohou nákup nemovitosti zkomplikovat, je aktuálně ideální doba zpeněžit nemovitost.